Utilizatori: 0

Acasă » 2018 » Februarie » 10 » Jocurile Olimpice de Iarna 2018
10:21 AM
Jocurile Olimpice de Iarna 2018

Prima medalie olimpica de la PyeongChan din Coreea de Sud a revenit sportivei suedeze Charllotte Kalla, invingatoare in proba de skiatlon 15 km.

Kalla s-a impus cu timpul de 40 de minute 44 de secunde 9 zecimi, devansand-o cu 7,7 secunde pe norvegianca Marit Bjorenova, pe locul 3 sosind finlandeza Krista Parmakoska.

Andreas Wellinger a obţinut medalia de aur la sarituri cu schiurile pe trambulina normală.
Germanul a reuşit sarituri de 104,5 şi de 113,5 m, totalizând 259,3 puncte. Pe locul al doilea s-a situate norvegianul Johann Andre Forfang (251,1 puncte), iar pe 3 un alt norvegian, Robert Johansson (249,7 puncte).

Olandeza Carlijn Achtereekte a câştigat sâmbătă proba feminină de 3.000 m în concursul de patinaj viteză. Ea fost urmata de coechipierele ei Wust si De Jong.

Coreea de Sud a obţinut prima sa medalie de aur, la short-track, patinatorul Lim Hyo-jun castigand în proba de 1.500 m.
Lim a stabilit un record olimpic în această probă, cu timpul de 2 minute 10 secunde 485/1000.
Pe locul al doilea a incheiat olandezul Sjinkie Knegt, iar bronzul i-a revenit rusului Semion Elistratov.

Sportiva germană Laura Dahlmeier a castigat medalia de aur la sprint (7,5 km), obţinand primul titlu olimpic din carieră, la 24 de ani. In clasamentul final norvegianca Marte Olsbu a fost a doua, cu o tinta ratata la o diferenta de 24 de secunde si 2 zecimi, iar pe locul 3 s-a clasat cehoaica Veronika Vitkova.

Românca Eva Tofalvi s-a clasat doar pe locul 81.

Categorie: Sport | Vizualizări: 41 | Adăugat de: mcteo | Evaluare: 0.0/0