Trofeul de la Campionatul Mondial de Snooker ajunge (si) la Bucuresti - 8 Mai 2016 - Blog - Beiuseanul
Acasă » 2016 » Mai » 8 » Trofeul de la Campionatul Mondial de Snooker ajunge (si) la Bucuresti
7:46 AM
Trofeul de la Campionatul Mondial de Snooker ajunge (si) la Bucuresti

Englezul Mark Selby a câștigat al doilea său titlu mondial la snooker, după ce l-a învins pe chinezul Ding Junhui cu 18-14 în finala Campionatului Mondial disputată la Crucible Theatre din Sheffield.

Selby, nr. 1 mondial, campion mondial in urma cu doi ani, l-a condus pe Ding pe toată durata finalei (6-0, 10-7, 14-11, 16-14). Selby este al 13-lea jucător care are în palmares cel puțin două titluri mondiale.

''Este fantastic. Victoria mea de acum doi ani a fost ceva special, dar acum am simțit mai multă presiune decât atunci. A fost o finală dificilă, Ding a pus presiune'', a declarat Selby.

Englezul din Leicester a încheiat meciul din finala la câteva minute după ce echipa de fotbal din orașul său, Leicester, și-a asigurat matematic primul titlu din Premier League.

Mark Selby – Ding Junhui 18-14

Mark Selby, care a câștigat luni titlul mondial la snooker, va participa la turneul demonstrativ ''Best of Snooker'', alături de Judd Trump (nr. 3 mondial) și Neill Robertson (nr. 5), ce va fi găzduit pe 22 mai de Circul Globus din Capitală,

Mark Selby, numărul unu mondial, va aduce cu el și trofeul câștigat la Crucible Theatre din Sheffield.  (Foto: snookerforum.ro)

Categorie: Sport | Vizualizări: 104 | Adăugat de: mcteo | Tag-uri: Crucible, bucuresti, MONDIAL, shefield, campion, trofeu, snooker | Rating: 0.0/0