Acasă » 2016 » Februarie » 8 » Cupa POIANA la tenis de masa
10:51 AM
Cupa POIANA la tenis de masa

Concursul de tenis de masa, desfasurat duminica 7 februarie 2016, in Caminul Cultural din Budureasa, sub genericul Cupa Poiana, a adus la start 40 de concurenti  si mai multi spectatori.

Competitia s-a derulat la 3 mese de joc, meciurile jucandu-se dupa vechiul regulament, 2 din 3 seturi pana la 21, cu cate 5 servicii de fiecare parte.

Primii au intrat in scena concurentii sub 25 de ani, intre ei si o fata, Miruna Bodin. Au fost 12 concurenti, s-a jucat in system eliminatoriu pana in faza finala, unde cei 3 ramasi au jucat fiecare cu fiecare. Ca si in urma cu 3 saptamani, si de aceasta data s-a impus Mihalcea Nicolae, secondat de Manciu Florin, locul al treilea revenindu-I lui Todorut Madalin.

Mihalcea Nicolae – Todorut Madalin 2-0.

Asteptat cu real interes, concursul jucatorilor de peste 25 de ani a adus la start 18 participanti. S-a jucat in sistem eliminatoriu, pana in faza finala unde cei 3 ramasi au jucat fiecare cu fiecare. Ideal ar fi fost ca la start sa participle 16 jucatori asa incat schema de joc sa mearga `struna` pana in finala. Dar au fost 18, castigatorul dintre locurile 17 si 18 avand sansa sa mearga direct in faza finala. S-a hotarat ca dupa 2 faze disputate, cei 5 ramasi sa traga la sorti, cel mai norocos calificandu-se direct in faza finala.

Castigatorul s-a decis la setaveraj, asta demonstrand valoarea competitorilor.

2-3.Pirtea Ioan – 1 victorie, 2 seturi castigate – 2 setrui pierdute

Festivitatea de premiere a fost precedata de o masa la care s-a servit fasole cu ciolan , stropita cu bere sau vin. Aici s-au tras si concluziile:

• Miscarea a fost mult mai buna decat `statul cu ochii in calculator` sau decat statul in bar;
  • Dominanti au fost si de aceasta data `veteranii`, generatia `indrumata` de fostul profesor de sport Balaciu Teodor, a carui merite au fost readuse in primplan de fostii elevi, prezenti atunci la competitii judetene sau nationale (Pirtea Ioan, Goina Sabin, Goina Teodor);
  • In ciuda incidentului `bahic` al unui spectator care a incurcat concursul de tenis cu alegerile locale, organizarea a fost buna, multumiri domnului profesor de sport Marius Crisan;
  • Avem nevoie de mai multe astfel de evenimente. De asemenea, `veteranilor` le-a fost `trasata sarcina` de a relua jocurile de fotbal de pe terenul sintetic, pentru ca, in prezent, prea putini tineri au astfel de activitati;
  • La o viitoare competitie de tenis de masa sa se desfasoare, la etaj, un concurs de sah.

La final, Marius Crisan a multumit participantilor si spectatorilor, precum si bucatarului Gabi, si a promis un concurs de tenis de masa pe localitati. Asteptam.

Categorie: Sport | Vizualizări: 113 | Adăugat de: mcteo | Rating: 0.0/0