Acasă » 2015 » Ianuarie » 19 » Tenis - Australian Open
2:13 PM
Tenis - Australian Open

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat în turul al doilea la Australian Open, primul turneu de Mare Șlem al anului, luni, la Melbourne, după ce a dispus cu 6-3, 6-2 de Karin Knapp (Italia).

Simona Halep (23 ani) a obținut victoria după o oră și 28 de minute, în care a comis 26 de erori neforțate, spre deosebire de 40 ale adversarei (7 duble greșeli), o jucătoare de 27 de ani aflată pe locul 50 în lume.

Halep, numărul trei mondial și a treia favorită la Melbourne, va juca în runda următoare cu australianca Jarmila Gajdosova, care a învins-o pe românca Alexandra Dulgheru (25 ani, 87 WTA) cu 6-3, 6-4.

Irina Begu a învins-o pe germanca Angelique Kerber, a noua favorită, cu 6-4, 0-6, 6-1, luni, la Melbourne, în runda inaugurală a turneului de tenis Australian Open.

Românca o va întâlni în turul secund pe Katerina Siniakova (Cehia), cea care a eliminate-o în primul tur la Shenzhen (6-7 (5), 6-4, 6-1) în urmă cu două săptămâni. Siniakova a învins-o in primul tur pe rusoaica Elena Vesnina, cu 6-2, 7-5.