Acasă » 2015 » Martie » 30 » Valentino Rossi incepe sezonul in forta
2:14 PM
Valentino Rossi incepe sezonul in forta

Pilotul italian Valentino Rossi (Yamaha) a câștigat Marele Premiu al Qatarului la clasa Moto GP, desfășurat duminică pe circuitul de la Losail, în cadrul primei etape a Campionatului Mondial de motociclism viteză ediția 2015.

Italianul a fost înregistrat la capătul celor 22 de tururi de circuit (118,36 km) cu timpul de 42min.32sec.717/1000, reușind să-l devanseze cu 0,174 sec. pe compatriotul său Andrea Devizioso (Ducati), care a luat startul în cursă din pole position. Podiumul din Qatar a fost unul complet italian, poziția a treia fiind ocupată de Andrea Iannone (Ducati), sosit la 2,250 sec după învingător. Campionul mondial en titre, spaniolul Marc Marquez (Honda), a ocupat poziția a cincea, la peste 7 secunde de Rossi.

La clasa Moto 2, victoria a revenit germanului Jonas Folger (Kalex), în timp ce cursa de la Moto 3 a fost dominată de francezul Alex Masbou (Honda).

5. John McPhee (Marea Britanie/Honda) la 0,693

A doua etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză va avea loc pe 12 aprilie, la Austin (Statele Unite).  (AGERPRES)

Categorie: Sport | Vizualizări: 55 | Adăugat de: mcteo | Rating: 0.0/0